/hamag/assets/lodowki-big-jpg-2633.jpeg

10 porad – jak wybrać najlepszą lodówkę?

Często, gdy przychodzimy do sklepu po nową lodówkę, jesteśmy zaskakiwani funkcjami i wyposażeniem, o których wcześniej nie słyszeliśmy.

Data publikacji: 11.05.2017
Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez lodówki. Jest to jedno z najpopularniejszych urządzeń AGD, bez którego przechowywanie żywności na dłuższy czas byłoby praktycznie niemożliwe. Trudno więc się dziwić, że tak wielu producentów oferuje na tym rynku swoje produkty. Stale unowocześniają produkowane urządzenia, wyposażając je w coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Przed zakupem warto więc przeczytać poniższy poradnik.

Jednodrzwiowa czy dwudrzwiowa?

Lodówki dwudrzwiowe to urządzenia, które zaczęły być popularne dopiero kilka lat temu. Trzeba przyznać, że wyglądają imponująco i są przy tym bardzo praktyczne. Ich główna zaleta to oczywiście bardzo duża pojemność – są nawet dwukrotnie większe od modeli jednodrzwiowych. Należy wiedzieć, że w przypadku większości lodówek za jednymi drzwiami umieszczona jest chłodziarka, a za drugimi kryje się zamrażalnik. Wiele z nich posiada też zintegrowaną kostkarkę do lodu znajdującą się w drzwiach zamrażalnika.

Lodówka Samsung RSH5ZLBGLodówka Samsung RSH5ZLBG

Sprawdź ceny

 Lodówka Samsung RS7778FHCWWLodówka Samsung RS7778FHCWW

Sprawdź ceny

Lodówka Samsung RS7778FHCSLLodówka Samsung RS7778FHCSL

Sprawdź ceny

Do zabudowy czy wolnostojąca?

Podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać przed kupnem lodówki. Modele do zabudowy są droższe, ale idealnie komponują się z resztą mebli kuchennych. Możemy na nich umieścić dowolny front meblowy. Mają jednak też spore wady. Przede wszystkim w przypadku awarii serwisant, który przybędzie na miejsce, już na wstępie poprosi nas o demontaż zabudowy. Dodatkowo zakup takiej lodówki należy przewidzieć już na etapie projektowania kuchni. Później trudno już będzie wkomponować ją w istniejącą zabudowę.

Lodówka Samsung Kitchen Fit RB36J8799S4Lodówka Samsung Kitchen Fit RB36J8799S4

Sprawdź ceny

Z komorą zamrażalnika czy bez?

Zanim odpowiemy, że lodówka musi mieć zamrażalnik, pomyślmy, ile razy w ciągu roku z niego skorzystaliśmy? Bo często zdarza się, że zamrażalnik przez większość czasu mrozi... powietrze. A lodówka bez komory zamrażalnika ma sporo zalet. Przede wszystkim jest sporo tańsza. Poza tym zużywa mniej energii. A ponadto zajmuje mniej miejsca. Warto też wiedzieć, że nowoczesne lodówki posiadają specjalne szuflady „zero stopni”. Można powiedzieć, że funkcja ta jest w pewnym sensie zbliżona do cech zamrażalnika.

Lodówka Samsung RB31FERNBSALodówka Samsung RB31FERNBSA

Sprawdź ceny

Emitowany hałas

Kolejna kwestia, na którą mało osób zwraca uwagę. Większość z nas jest przekonana, że lodówki to urządzenia ciche. I rzeczywiście tak jest, dopóki nie położymy się spać. Gdy dookoła nas wszystkie dźwięki się wyciszają, nagle jedyne co słyszymy to... lodówka! Dlatego szczególnie osoby wrażliwe powinny spojrzeć na ilość decybeli emitowanych przez konkretne modele. Jeśli jest to powyżej 42 dB, to hałas może być uciążliwy. Jeśli poniżej 38 dB, możemy być spokojni. Przeciętne urządzenia emitują około 40 dB.

Lodówka Samsung RB41J7839S4Lodówka Samsung RB41J7839S4

Sprawdź ceny

Wymuszony obieg powietrza

Jedzenie, które przechowujemy w lodówce powinno znajdować się w stałej i niskiej temperaturze. Trudno to jednak osiągnąć, gdy co chwilę drzwi lodówki są otwierane. A tego trudno uniknąć – korzystamy przecież z niej na co dzień. Aby zapobiec częstym zmianom wysokości temperatury wewnątrz komory, w nowoczesnych lodówkach stosuje się wymuszony obieg zimnego powietrza. Rozprowadza on je po całej powierzchni komory i w ten sposób szybko wyrównuje temperaturę, co w istotny sposób zabezpiecza żywność.

Lodówka Samsung RB31FERNBSALodówka Samsung RB31FERNBSA

Sprawdź ceny

Lodówka Samsung RB41J7839S4Lodówka Samsung RB41J7839S4

Sprawdź ceny

Organizacja wnętrza lodówki

Z naszej lodówki korzystać będziemy przez długie lata. Warto więc kupić urządzenie, które będzie nam ułatwiało przechowywanie żywności, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na oświetlenie. Doskonałym wyborem są lampy LED – trwałe, oszczędne i dają mocne światło. Półki powinny być przezroczyste. Przepuszczają światło i nie ograniczają widoczności. Nie decydujmy się na zakup półek drucianych. Są tanie, ale okruchy żywności będą wypadać przez otwory na półki poniżej.

Lodówka Samsung RB31FERNBSA

Sprawdź ceny

Lodówka Samsung RB41J7839S4Lodówka Samsung RB41J7839S4

Sprawdź ceny

Klasa efektywności energetycznej

Kupując lodówkę, zwróćmy uwagę na klasę efektywności energetycznej, którą ona posiada. Nie dajmy się zwieść bardzo niskim cenom urządzeń. W innym przypadku zaoszczędzimy przy zakupie, ale będziemy sporo płacić przy okazji rachunków za energię. Klasy oznaczane są literami od G (największe zużycie) do A+++ (najmniejsze zużycie). Warto wiedzieć, że posiadając lodówkę w najwyższej klasie, rocznie możemy zaoszczędzić nawet dwieście złotych. Jak łatwo więc obliczyć, taki zakup się opłaca.

Lodówka Samsung RB31FERNBSALodówka Samsung RB31FERNBSA

Sprawdź ceny

Czas utrzymania temperatury bez zasilania

Ten parametr dotyczy w szczególności lodówek z zamrażalnikiem. Określa on czas, przez który urządzenie utrzyma odpowiednio niską temperaturę wewnątrz komory, pomimo braku zasilania, spowodowanego chociażby awarią. W zależności od ceny lodówki ten zakres wynosi od kilku godzin w przypadku najtańszych modelu, do nawet jednej doby w przypadku modeli z wysokiej półki cenowej. Optymalnym czasem jest około dwunastu godzin. To powinno nam wystarczyć na zorientowanie się, że lodówka nie chłodzi.

Lodówka Samsung RL55VTEBGLodówka Samsung RL55VTEBG

Sprawdź ceny

Ilość agregatów

Dla osób, które nie interesują się techniką, jest to kwestia dość skomplikowana. Agregat można uznać za rodzaj silnika, który zapewnia odpowiednią pracę lodówki i zamrażalnika. Kiedyś wszystkie lodówki miały jeden agregat. Dziś zdarza się, że jeden agregat zasila lodówkę, a drugi zamrażalnik. To wygodne rozwiązanie – jeśli nie potrzebujemy przez pewien czas jednej z komór, po prostu ją wyłączamy. Daje to realną oszczędność energii. Oczywiście urządzenia z dwoma agregatami są odpowiednio droższe.

Lodówka Samsung RF56J9041SR

Sprawdź ceny

Z kostkarką do lodu czy bez?

Gdy za oknem mamy pełnię lata i żar leje się z nieba, chcielibyśmy stale mieć do dyspozycji coś zimnego do picia. Idealny do schładzania napojów jest lód w kostkach. Nowoczesne lodówki dają nam możliwość pozyskania go w kilka sekund. Wystarczy kupić lodówkę ze zintegrowaną kostkarką. Jest ona najczęściej umieszczona na drzwiach. W przypadku części modeli kostkarkę należy podłączyć do sieci wodociągowej, zaś w przypadku innych należy jedynie raz na jakiś czas uzupełnić wodę w odpowiednim zbiorniku.

Lodówka Samsung RB37J5925SSLodówka Samsung RB37J5925SS

Sprawdź ceny

Zobacz także

Lodówki / #News

samsung-bespoke-icon-jpg-13107

Samsung Bespoke zmienia sposób myślenia o lodówce

Lodówka, która zmienia się i rośnie wraz z Twoją rodziną. A także lodówka, która dostosowuje się do Twoich kolejnych aranżacyjnych pomysłów. To właśnie Samsung Bespoke – linia otwierająca nowy rozdział, zatytułowany „spersonalizowane AGD”.

Lodówki / #News

h-v-v3-icon-jpg-13101

Zdrowie, wygoda i oszczędność - nowe lodówki Vestfrost

Nowe lodówki Vestfrost są oszczędne i ekologiczne. Zawdzięczają to kilku ciekawym technologiom.

Lodówki / #News

h-vestfrost-art-box-jpg-13040

Ta lodówka to dzieło sztuki

Czy lodówka musi być nudna? Vestfrost Art Collection to najlepszy dowód na to, że nie. Mało tego – może być dziełem sztuki.