/hamag/assets/otwarcie-02-jpg-5639.jpeg

Ekspres Clarity – kawa czysta jak łza

Russel Hobbs przygotował dla wytrawnych kawoszy produkt nietuzinkowy – ekspres Clarity, który w swojej budowie skrywa pewną niespodziankę.

Data publikacji: 20.10.2016
Coraz bardziej przekonuję się do ekspresu przelewowego. Kawa, którą zaparza jest klarowna, bardzo intensywna i... taka prawdziwa. W połączeniu z mlekiem (najlepiej roślinnym) nabiera łagodności i subtelnieje.

Ekspres Clarity od Russel Hobbs posiada wbudowany filtr Brita, co oznacza, że do naszej kawy dostaje się czysta, przefiltrowana woda pozbawiona zanieczyszczeń, które mogą mieć negatywny wpływ na smak naparu. Jeśli odpowiednio zainstalujecie pierwszy wkład, to urządzenie samo przypomni o konieczności jego wymiany, analogicznie jak w dzbankach filtrujących tej marki. Po czterech tygodniach da sygnał, że już czas na wymianę filtra. To bardzo wygodne dla użytkownika. Taka oczyszczona woda zmniejsza ilość kamienia, prolongując żywotność samego sprzętu. Pamiętajcie, aby wziąć sobie do serca wszelkie wskazówki producenta i postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Dlatego wkład filtrujący należy odpowietrzyć poprzez zanurzenie w pojemniku z zimną wodą i lekkie potrząsanie do momentu aż przestaną wydobywać się z niego pęcherzyki powietrza.

Ekspres Clarity od Russel Hobbs

Kawa o poranku

Premierowe uruchomienie to przede wszystkim zainstalowanie Brity oraz pierwsze „białe” parzenie mające za zadanie przeczyścić urządzenie. Potem może być już tylko smaczniej i bardziej aromatycznie. Dzbanek, do którego skrapla się kawa służy jednocześnie za miarkę. Widzimy oznaczenia z cyframi przyporządkowane do większego kubka i mniejszej filiżanki. I tak, nalewając wodę do poziomu 6 – 9 zaparzymy sześć większych kubków i dziewięć mniejszych filiżanek. To spore ułatwienie, zwłaszcza gdy planujemy większe przyjęcie lub nasiadówkę ze znajomymi. Całą sprawę ułatwia także dołączona łyżka odmierzająca ilość kawy. Jest ona tak zmyślnie skonstruowana, że wydziela dokładnie taką ilość kawy, jaka jest niezbędna do zaparzenia jednej porcji naparu. Nic tylko zapraszać gości i pić hektolitry dobrej kawy!

Dzbanek jest jednocześnie miarką

Wysokiej jakości kawa mielona to podstawa

Ekspres działa sprawnie i cicho. Kolejność postępowania wygląda następująco: wlewamy wodę do odpowiedniego zbiornika (to ten z filtrem Brita), wkładamy papierowy filtr do koszyczka, wsypujemy kawę mieloną, zamykamy pokrywę i włączamy przycisk oznaczony filiżanką kawy. W kilka minut otrzymujemy mięsisty, intensywny napój o pięknym aromacie. Czarna kawa jest klarowna i ma prawdziwy smak, który nie jest zmącony żadnymi niepotrzebnymi „dodatkami” typu mleczna pianka. To napar dla prawdziwych amatorów mocnych ziaren, polecany przez baristów. Oczywiście można dodać doń mleko – wtedy kawa jest bardziej łagodna, ale nie trzeba, zwłaszcza jeśli postawicie na ziarna najlepszej jakości.

Jeden przycisk i kawa się robi!

Proste parzenie

Ten ekspres jest bajecznie prosty w obsłudze i posiada kilka sprytnych innowacji. Na podświetlanym na niebiesko wyświetlaczu znajduje się zegarek i 24-godzinny timer, który można zaprogramować tak, aby kawa czekała na nas o wyznaczonej porze, na przykład bezpośrednio po przebudzeniu. To bardzo fajne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na czasie i uprzyjemni poranne chwile. Ustawienie timera jest bardzo proste, wręcz intuicyjne. To szybka kombinacja przycisku z zegarem i przycisków „h” i „min” (odsyłam do instrukcji). Po prawidłowym zaprogramowaniu na wyświetlaczu pojawi się ikona z zegarem – to znak, że wszystko zadziała poprawnie.

Czekamy na kawkę

Już gotowe, można się napić

Zaczyna się etap podgrzewania kawy

Jakie jeszcze ciekawe funkcje wdrożył producent? Podtrzymywanie temperatury kawy przez około 40 minut. Na wyświetlaczu możemy obserwować odliczanie w 1-minutowych odstępach. Po tym czasie ekspres wyłączy się. Pamiętajcie, aby nie pić kawy, która stoi dłużej niż godzinę, ani nie podgrzewać jej w mikrofalówce. Kolejną przydatną funkcją jest tzw. szybka filiżanka, a jest to nic innego jak możliwość przerwania zaparzania kawy i nalania sobie napoju w dowolnym momencie bez ryzyka zalania płyty grzewczej. Przydaje się wtedy, gdy nie macie czasu na przeczekanie pełnego cyklu parzenia. Pamiętajcie jednak, aby po około 20 sekundach dzbanek ponownie ustawić na podstawie, ponieważ kawa może przelać się z gniazda filtra. A co z czyszczeniem ekspresu? Na szczęście dzbanek i stały plastikowy filtr można myć w zmywarce. Resztę należy pucować wilgotną szmatką.

Zresztą sami zobaczcie na filmiku, jak to fajnie działa:

Dobre ziarna

Do testów użyliśmy pysznej kawy Liegeois ze sklepu internetowego Przyjaciele Kawy!

Liegeois Puissant Gesta – to mocna, ale pozbawiona kwaskowatości mieszanka, która ma bardzo przyjemny posmak. Ziarna pochodzą z wulkanicznej i żyznej gleby Indonezji. W redakcji zrobiła niemałą furorę, zwłaszcza z mleczkiem…

Liegeois Mano Mano – bardzo aromatyczna, mocna, gęsta. Mamy tu arabicę (80%) i robustę (20%) pochodzące z ekologicznie czystych regionów Meksyku. Kawa posiada znaczek FAIRTRADE. Kupując ją, macie pewność, że na plantacji panują etyczne warunki pracy, a wy dodatkowo przyczyniacie się do poprawy warunków bytu jej pracowników.

Liegeois Subtil – subtelna i delikatna, jasno palona, o łagodnym smaku. Idealna dla fanów lekkich tonacji kawowych! Przyjaciele Kawy zapewniają, że w kraju pochodzenia tej kawy, czyli w Etiopii, uprawiane są najwyższej jakości kawowe krzewy. Rosną one wysoko w zgodzie z naturą, a ziarna mają owocowy posmak z ciekawą paletą przypraw.

Liegeois Discret Deca – nie zawiera kofeiny, jest lekka, idealna dla osób z wysokim ciśnieniem krwi lub problemem z bezsennością. Pyszna i aromatyczna.

Kawy Liegeois ze sklepu internetowego Przyjaciele Kawy!

Smacznego!

 

Zobacz także

Ekspres przelewowy / #News

severin-ka-4810-classic-jpg-6499

Ekspres do kawy Severin KA 4810 – pełna kultura

Szukasz ekspresu, który działa szybko, jest prosty w obsłudze i serwuje zawsze doskonałą kawę? Poszukiwania zakończone.

Ekspres przelewowy / #News

kitchenaid-5kcm0802ecu-classic-jpg-6459

Ekspres do kawy KitchenAid z technologią pour over

Ekspres przelewowy 5KCM0802ECU firmy KitchenAid zaparza kawę w taki sposób, by wydobyć z niej pełnię smaku i aromatu.

Ekspres przelewowy / #Galeria

top5-ekspresy-small-jpg-5334

Jaki ekspres przelewowy kupić?

Należysz do miłośników kawy z ekspresu przelewowego? Zobacz, które modele polecamy!