/hamag/assets/vision-slajd-jpg-11153.jpeg

Z Vision już nie złapiesz gumy

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się wam złapać gumę, wiecie jak taki drobiazg może zepsuć dzień. A co gdyby powstały opony bez powietrza? Takie jak Vision!

Data publikacji: 02.10.2017

Kiedy mówimy o nowych technologiach w motoryzacji, zazwyczaj skupiamy się na takich trendach jak auta elektryczne, inteligentne lub samojezdne. Nic dziwnego – nawet największe marki mają udział w tej walce o dominację w nowych obszarach w branży i intensywnie testują nowoczesne rozwiązania związane ze zrównoważonym rozwojem, sztuczną inteligencją oraz dbaniem o środowisko naturalne. Aby wprowadzić zmianę, nie zawsze konieczne jest tworzenie futurystycznych aut koncepcyjnych, co zabiera sporo czasu i funduszy. Czasem wystarczy tylko skupić się na szczególe, np. tym, jak powinna wyglądać opona przyszłości, pasująca do najnowszych, ultranowoczesnych aut. Tak właśnie zrobił Michelin, tworząc Vision.

Wyglądają jak dziwny gadżet z filmu science-fiction, ale tak naprawdę to tylko opony, tyle że w zupełnie nowej odsłonie. Model Vision zaprezentowany przez Michelin jest wyjątkowo przyjazny środowisku, biodegradowalny, a do tego kompletnie bez powietrza. To jednak nie wszystko. Opony od Michelin mają dostosowywać bieżnik do warunków jazdy, a nawet komunikować się z samochodem. I nie jest to jedynie koncepcja bez pokrycia – koncern twierdzi, że tak faktycznie może wyglądać opona przyszłości. Do jej powstania ma zostać wykorzystana m.in. technologia druku 3D – za surowiec posłużą materiały z recyclingu, takie jak plastik, papier czy resztki żywności.

Dzięki temu będzie je można bez problemu odnawiać w specjalistycznych serwisach. Vision wyposażone też będą w czujnik, który na komputer pokładowy lub smartfon wyśle informację o zużyciu lub konieczności wymiany na wersję zimową. Wymiana na „zimówki” będzie oznaczała konieczność dodania do założonej opony dodatkowej warstwy specjalnej, dostosowanej do niższych temperatur. Nie trzeba także obawiać się, że taka opona złapie gumę – jej gąbczasta struktura po prostu uniemożliwia takie urazy. Oficjalna prezentacja odbyła się już jakiś czas temu w Kanadzie, podczas światowego szczytu na rzecz zrównoważonej mobilności Movin’On, jednak jak na razie opon Vision nie można jeszcze zakupić, a Michelin milczy na temat premiery komercyjnej.

 

Źródło: Forbes / Michelin

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.