/hamag/assets/drop-slajd-jpg-10666.jpeg

Woda z doniczki z Drop by drop

Macie ochotę napić się idealnie czystej, przefiltrowanej wody? Do tej pory wymagało to zamontowania specjalnego systemu. Teraz wystarczy... kwiatek i Drop by drop!

Data publikacji: 10.08.2017

Woda z własnego źródła to prawdziwy luksus. Wiele osób docenia filtrowaną w domu wodę, pozbawioną zanieczyszczeń i pestycydów. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla alergików – każdy doceni skutki picia filtrowanej wody. Jest ona dużo zdrowsza, nie tak twarda, a herbata i kawa na niej przygotowane, są dużo smaczniejsze. W dodatku filtrowanie wody z kranu jest o wiele bardziej ekonomiczne, niż picie wody butelkowanej. Urządzenia do filtracji wody mogą być różne, jednak właśnie powstał taki, który jest wyjątkowo piękny. Drop by drop to idealne rozwiązanie dla miłośników domowej dżungli.

Drop by drop to projekt wyjątkowo urodziwy – z daleka wygląda niczym piękna instalacja z marzeń kwiaciarza. Soczysta zielona roślina, skryta pod ozdobnym kloszem to jednak nie tylko intrygująca dekoracja. Pratik Ghosh, pomysłodawca projektu, zaprzęgł bowiem do pracy proces fotosyntezy. W ten sposób do filtracji wykorzystywane są rośliny. Przefiltrują one nie tylko wodę pochodzącą bezpośrednio z kranu, ale też już użytą, z wanny czy zlewu. W jaki sposób? Najpierw roślinę należy podlać – woda przyjmowana jest przez korzenie, następnie trafia do liści, skąd paruje osadzając się na szklanym kloszu. Następnie spływa do specjalnego zbiornika, gdzie czeka, aż ktoś poczuje pragnienie. Proces dzięki specjalnej, zaprojektowanej przez Ghosha pompie, jest przyspieszony, choć Drop by drop nadal wymaga odrobiny cierpliwości.

Projektant uważa, że urządzenie można zbudować na dużo większą skalę, wykorzystując nieużywane poddasza – to pozwoliłoby na uzyskanie aż 160 litrów w 12 godzin. W dodatku urządzenie wzbogaca pomieszczenie, w którym się znajduje w dodatkową porcje tlenu. Co ciekawe, woda zebrana w ten sposób ma lekki smak ziół – to dzięki wykorzystaniu ich w procesie filtracji. Bazylia, mięta czy pietruszka, doskonale nadają się do tego zadania. W przypadku, gdy właściciel wyjedzie na dłużej, można także zamknąć rury odprowadzające wodę na zewnątrz – w ten sposób powstanie samowystarczalny system nawadniania, który zapewni roślinom odpowiednią opiekę na kilka dni. Ghosh chciał stworzyć system, który byłby piękny i z chęcią eksponowany w przeciwieństwie do systemów chowanych pod zlewem w kuchni. Trzeba przyznać, że jego cel został osiągnięty.

 

Źródło: Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.