/hamag/assets/drop-slajd-jpg-10666.jpeg

Woda z doniczki z Drop by drop

Macie ochotę napić się idealnie czystej, przefiltrowanej wody? Do tej pory wymagało to zamontowania specjalnego systemu. Teraz wystarczy... kwiatek i Drop by drop!

Data publikacji: 10.08.2017

Woda z własnego źródła to prawdziwy luksus. Wiele osób docenia filtrowaną w domu wodę, pozbawioną zanieczyszczeń i pestycydów. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla alergików – każdy doceni skutki picia filtrowanej wody. Jest ona dużo zdrowsza, nie tak twarda, a herbata i kawa na niej przygotowane, są dużo smaczniejsze. W dodatku filtrowanie wody z kranu jest o wiele bardziej ekonomiczne, niż picie wody butelkowanej. Urządzenia do filtracji wody mogą być różne, jednak właśnie powstał taki, który jest wyjątkowo piękny. Drop by drop to idealne rozwiązanie dla miłośników domowej dżungli.

Drop by drop to projekt wyjątkowo urodziwy – z daleka wygląda niczym piękna instalacja z marzeń kwiaciarza. Soczysta zielona roślina, skryta pod ozdobnym kloszem to jednak nie tylko intrygująca dekoracja. Pratik Ghosh, pomysłodawca projektu, zaprzęgł bowiem do pracy proces fotosyntezy. W ten sposób do filtracji wykorzystywane są rośliny. Przefiltrują one nie tylko wodę pochodzącą bezpośrednio z kranu, ale też już użytą, z wanny czy zlewu. W jaki sposób? Najpierw roślinę należy podlać – woda przyjmowana jest przez korzenie, następnie trafia do liści, skąd paruje osadzając się na szklanym kloszu. Następnie spływa do specjalnego zbiornika, gdzie czeka, aż ktoś poczuje pragnienie. Proces dzięki specjalnej, zaprojektowanej przez Ghosha pompie, jest przyspieszony, choć Drop by drop nadal wymaga odrobiny cierpliwości.

Projektant uważa, że urządzenie można zbudować na dużo większą skalę, wykorzystując nieużywane poddasza – to pozwoliłoby na uzyskanie aż 160 litrów w 12 godzin. W dodatku urządzenie wzbogaca pomieszczenie, w którym się znajduje w dodatkową porcje tlenu. Co ciekawe, woda zebrana w ten sposób ma lekki smak ziół – to dzięki wykorzystaniu ich w procesie filtracji. Bazylia, mięta czy pietruszka, doskonale nadają się do tego zadania. W przypadku, gdy właściciel wyjedzie na dłużej, można także zamknąć rury odprowadzające wodę na zewnątrz – w ten sposób powstanie samowystarczalny system nawadniania, który zapewni roślinom odpowiednią opiekę na kilka dni. Ghosh chciał stworzyć system, który byłby piękny i z chęcią eksponowany w przeciwieństwie do systemów chowanych pod zlewem w kuchni. Trzeba przyznać, że jego cel został osiągnięty.

 

Źródło: Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

mindosis-classic-jpg-10806

Mindosis, apteczka dla zdrowia psychicznego

Choroby psychiczne to wciąż dla wielu temat tabu. Na szczęście design coraz częściej pomaga je oswoić i pomóc naszej psychice.

Trendy / #News

sati-tala-classic-jpg-10753

Sati Tala, stół dla dwojga

Romantyczny wieczór tylko we dwoje, pyszne jedzenie i światło świec. A co jeśli zamiast nich, wasze twarze oświetla poświata ze smartfona? Poznajcie projekt Sati Tala!

Trendy / #News

ally-classic-jpg-10801

Jeść świadomie z Ally

Kiedy bacznie śledzicie skład swoich dań, wyjście do restauracji może nastręczać problemów. Chyba, że macie pewien sprytny gadżet...