Wino w kolorze nieba

Do sprzedaży trafiło wino o niezwykłej barwie.

Data publikacji: 25.07.2016

Do tej pory smakosze wina musieli stanąć przed wyborem czerwone, białe czy różowe. Sytuację właśnie skomplikował nowy startup z Hiszpanii. Gik to niebieskie wino, które urodą podbija Instagram, a słodyczą podniebienia smakoszy.

Na pomysł wpadło sześciu miłośników dobrego jedzenia z Hiszpanii. Foodies chcieli tchnąć świeżość w branżę winiarską, wprowadzić nowy, ekscytujący produkt. Na pomysł niebieskiego wina wpadli, ponieważ jak twierdzą, kolor ten symbolizuje „ruch, innowację, płynność, zmianę i nieskończoność”. W dodatku jest niezwykle malowniczy i stanowi sprytny marketingowy haczyk. Jak wiele niecodziennych produktów, od razu przyciąga wzrok. Mimo, że kolor niebieski nie kojarzy się z naturalnymi składnikami, w Gik jest on całkowicie bezpieczny i… organiczny. Barwa ma pochodzić od naturalnego barwnika, antocyjanu, znajdującego w skórach winogron oraz od specjalnego pigmentu koloru indygo. Co ciekawe, Gik powstaje zarówno z czerwonych, jak i białych szczepów winogron z najlepszych winnic w Hiszpanii: La Rioja, Zaragoza, León i Castilla-La Mancha. Gik jest słodki, zawiera 11,5 % alkoholu i poleca się je serwować schłodzone.

Aby ograniczyć kaloryczność trunku, zamiast cukru przy produkcji skorzystano ze słodzika. Pomysłodawcy Gik zapowiadają, że nie tylko kolor wina jest odstępstwem od tradycji. Nad recepturą pracowali ponad dwa lata wraz z Uniwersytetem Kraju Basków oraz Politechniką Azti, a specjalną kombinację winogron utrzymują w ścisłej tajemnicy, wiadomo jednak, że w przeciwieństwie do innych win, Gik nie wymaga wieloletniego leżakowania. Sam produkt powstał z myślą o Millenialsach, znudzonych standardami i oklepanymi rozwiązaniami. Niebieskie wino ma przekonać do siebie młodych, którym bardziej niż na opinii sommeliera zależy na obserwujących na Instagramie i Snapchacie. Poza Hiszpanią, wino dostępne będzie wkrótce w wybranych krajach Europy: Wielkiej Brytanii, Danii, Francji oraz Niemczech i ma kosztować około 8 funtów lub 10 euro za butelkę. W niedalekiej przyszłości zaplanowano także ekspansję Gik do Stanów Zjednoczonych.


Źródło: Metro UK / GIK Blue Wine

Zobacz także

Kulinaria / #News

goute-classic-1-jpg-7847

Łyżka zreformowana

Łyżka, nóż, widelec – oto wszystko, czego potrzebujemy, by cieszyć się jedzeniem. Mogłoby się wydawać, że w kwestii sztućców niewiele można już wymyślić. Będziecie jednak zaskoczeni!

Kulinaria / #Wywiad

classic-jpg-7672

Afrodyzjaki w kuchni

Jak dobrać składniki, aby postało danie romantyczne, miłosne i pobudzające do działania? Michał Konwerski podzielił się z nami kilkoma cennymi wskazówkami…

Kulinaria / #News

jak-gotuja-polacy-classic-jpg-7539

Jak gotują Polacy?

Polacy są niezwykle przywiązani do tradycji. Wcale jednak nie oznacza to, że nie pozwalają sobie na eksperymenty.