Wczuj się w bezdomność

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście czytać książkę na mrozie, wiecie, że już po kilku minutach ręce drętwieją z zimna. A co jeśli nie macie perspektyw na ogrzanie ich w ciepłym mieszkaniu?

Data publikacji: 09.02.2017

Przynajmniej 36 tys. osób w Polsce jest bezdomnych – to wersja optymistyczna, jednak do wielu osób bez dachu nad głową trudno dotrzeć. Szczególnie zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, ważne jest by nie zapominać o tych, którzy nie mogą się ogrzać w ciepłych mieszkaniach. Aby pokazać skalę problemu, Fundacja Kapucyńska stworzyła niecodzienny projekt – książkę napisaną przez bezdomnych, która pozwala zrozumieć ich sytuację. Ale uwaga! Można ją czytać jedynie, gdy na dworze panuje mróz.

Książka „Niewidzialni” ma niepozorną okładkę, ale za to bardzo ważny przekaz. To rzecz napisana w całości przez bezdomnych: zawiera ich przemyślenia, wspomnienia, a nawet wiersze, sztuki teatralne czy formy reportażowe.

– Książka ma nieatrakcyjną formę, bez kolorowej okładki, bez tytułu – na półce księgarni pozostałaby niezauważona i pominięta. Podobnie, jak osoby bezdomne, których niekiedy całym dobytkiem jest zwykły, szary karton – o idei opowiadają pomysłodawcy z Fundacji Kapucyńskiej i Grupy Walk. Najważniejszą cechą „Niewidzialnych” jest jednak to, że litery pojawiają się na stronach dopiero w temperaturze poniżej zera. W przeciwnym wypadku książka wydaje się być pełna białych kartek. Taki efekt jest możliwy dzięki użyciu termoaktywnej farby. Zabieg pozwala wczuć się w sytuację osób bezdomnych, które nie mogą się rozgrzać zimą. Czytanie ich historii, gdy nam samym doskwiera zimno, pogłębia jeszcze przekaz nietypowej lektury i pozwala zobaczyć w bezdomnym konkretną osobę.

Historie zawarte w książce są poruszające i niezwykle ciężko się od nich oderwać – szczególnie, że im dłużej się je czyta, tym bardziej wczuwamy się w opowieść. Lepiej rozumiemy opowieść o spaniu w zimową noc na dworze, kiedy nam samym jest coraz zimniej. Takie uświadamianie jest o tyle ważne, że już w pierwszych dniach stycznia zamarzło aż 75 osób, w większości bezdomnych. Książka kosztuje 155 złotych z czego 100 złotych trafia do jadłodajni dla osób bezdomnych na ul. Mokotowskiej w Warszawie. Pozostała suma to koszt produkcji oraz wysyłki. Można ją kupić na stronie fundacji.

Źródło: Noizz / Zobaczniewidzialnych.pl

Zobacz także

Trendy / #News

barkbath-classic-jpg-11724

Odkurz sobie psa z BarkBath

Jesień to nie tylko kasztany i piękne, kolorowe liście. Każdy właściciel psiaka wie, że to też pora ciągłego wycierania łap i mokra, ubłocona sierść u pupila. Stąd pomysł na BarkBath!

Trendy / #News

electrolux-classic-jpg-11761

Walcz ze smogiem od środka

Sezon grzewczy to niestety także sezon smogowy. To oznacza wzmożoną walkę o czyste powietrze. Jednak nie każdy wie, że możemy ją zacząć od wnętrza naszych domów.

Trendy / #News

chatka-offline-classic-jpg-11730

Chatka Offline, czyli Digital Detox w Warszawie

Żyjemy w coraz większym stresie. Wiele osób nie wytrzymuje tego tempa i szuka sposobów, by uciec od maili z deadline'ami. Na ratunek przychodzi im Chatka Offline.