Robot na kryzys – E2-DR

W sytuacji klęski żywiołowej często jesteśmy bezradni, a ratownicy, strażacy, lekarze i inni specjaliści robią wszystko, by zminimalizować skutki kataklizmu. Pomóc im może Honda z E2-DR.

Data publikacji: 17.10.2017

Gdy dochodzi do kataklizmu takiego jak powódź, trzęsienie ziemi czy huragan, trzeba działać sprawnie i metodycznie. Ratownicy muszą jak najszybciej znaleźć poszkodowanych i udzielić im pomocy. Odpowiednie służby muszą też usunąć zwalone drzewa czy gruz, które zalegają okolicę. W takich sytuacjach często nieoceniona jest pomoc psów, które pozwalają znaleźć ofiary klęski żywiołowej, nawet w trudno dostępnych miejscach. Nie sposób tego przecenić, jednak szczekający pomocnik to czasem stanowczo za mało – tam gdzie potrzebna jest siła i odporność o wiele skuteczniejszy może okazać się robot.

Jego wymiary nie są imponujące – niecałe 1,7 m wzrostu i 85 kg wagi to wcale nie tak dużo, szczególnie w porównaniu ze sprzętem używanym w akcjach ratunkowych czy posturą niektórych strażaków. Jednak to wystarczy, by pomóc w sytuacjach kryzysowych tam, gdzie pojedynczy człowiek byłby bezsilny. E2-DR to pomarańczowy robot Hondy o wielkich możliwościach i zdecydowanie najbardziej humanoidalny spośród tych, które do tej pory zaprezentował koncern. Potrafi nie tylko przenosić ciężkie przedmioty, ale także tak manewrować biodrami, by móc poruszać się swobodnie na dwóch nogach nawet po nierównym terenie, np. gruzowisku. W dodatku jego tors może obracać się o 180 stopni, co ma ułatwić poruszanie w trudnych warunkach.

E2-DR jest przygotowany na wiele różnych sytuacji – wysokie temperatury, pustynny wiatr czy woda są mu niestraszne. Jego niewielki rozmiar sprawia, że jest w stanie przecisnąć się przez szparę szerokości 30 cm. Prace nad robotem trwały aż dwa lata, ale dzięki temu opracowano wiele nowoczesnych rozwiązań i technologii, m.in. unikalny system chłodzenia i wentylacji, pozwalający robotowi działać na optymalnym poziomie nawet w 40-stopniowym upale. Z kolei pojemna bateria zapewnia mu możliwość pracy do 90 minut, co jest całkiem niezłym wynikiem. Honda zapowiada, że ich robot może być doskonałym wsparciem dla ekip ratunkowych przy różnego rodzaju kataklizmach, jednak podkreśla, że nadal jest to jedynie prototyp, który wymaga dopracowania. Dlatego data premiery E2-DR nie jest jeszcze znana.

 

Źródło: Design Boom / TheVerge

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.