Ptasi czyściciele

Starodawne kamienice, urocze brukowane ulice, piękne historyczne zakątki. Polskie miasta mają wiele uroku, jednak jest coś co skutecznie psuje ich urodę: śmieci.

Data publikacji: 24.10.2017

Problemem wielu miast i krajów są śmieci, które skutecznie przesłaniają urodę tych miejsc i sprawiają, że trudno dojrzeć ich urok. Pomysłów na walkę ze śmieciową inwazją jest wiele. Akcje uświadamiające, segregacja odpadów, coraz większa ilość śmietników w centrach miast oraz ich odpowiednie rozlokowanie pozwalają zmniejszyć poziom zaśmiecenia. Okazuje się jednak, że naszymi sprzymierzeńcami mogą okazać się pewni skrzydlaci pomocnicy.

Kruki to jedne z najinteligentniejszych ptaków. Niektóre źródła podają, że inteligencją dorównują siedmiolatkowi. Świadomie potrafią używać narzędzi oraz wykorzystać takie zasady fizyki jak prawo Archimedesa dotyczące wyporu cieczy przez ciała. To tylko dowodzi temu, że te zwierzęta mają ogromny spryt, który możemy wykorzystać dla obopólnej korzyści. Tak właśnie zrobili Holendrzy, którzy postanowili skorzystać z asysty kruków, by oczyścić ulice z porzuconych petów leżących wokół. Za pomysł odpowiedzialny jest start up Crowded Cities założony przez projektantów przemysłowych, Rubena Van Der Vleutena i Boba Spikmana. Po wnikliwych obserwacjach ptaków stworzyli oni "bar dla kruków". Ma on być swego rodzaju miejscem wymiany – ptaki w zamian za wrzucenie papierosów do specjalnego podajnika, otrzymują smakołyki – orzeszki, które uwielbiają.

Kruki z łatwością nauczyły się obsługi maszyn opracowanych przez Crowded Cities – projektanci stworzyli także specjalny czterostopniowy system nauczania. Najpierw pokarm pojawiał się na tacy przy podajniku, by ptaki zaczęły kojarzyć miejsce z jedzeniem. Potem jedzenie zaczęło pojawiać się w towarzystwie papierosów. Następnie pokarm był usuwany i pojawiał się dopiero, kiedy kruki zaczęły wrzucać papierosy do podajnika, by zdobyć jedzenie. Projekt cały czas jest w fazie opracowywania, bo poza dobrym wpływem na czystość ulic, start up musi też być bezpieczny dla samych zwierząt, a niestety podczas wymiany może zdarzyć się, że kruk połknie papierosa. Istnieje też możliwość, że sprytne ptaki mogą wyrwać tlące się papierosy z rąk palących na ulicy ludzi. Mimo to pomysł ma ogromny potencjał – jesteśmy niezwykle ciekawi finalnego efektu pracy Holendrów.

 

Źródło: F5 / DesignBoom

 

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.