Opus, polski następca Spotify

Korzystacie ze Spotify? Możliwe, że wkrótce przesiądziecie się na Opus – aplikację, autorstwa 19-latka z Polski.

Data publikacji: 16.08.2017

Mateusz Mach ma zaledwie 19 lat, ale już zdążył stworzyć projekty, które wywołały wiele emocji w branży innowacji i nowych technologii. Pierwszy raz mogliśmy o nim usłyszeć przy okazji aplikacji Five App, stworzonej z myślą o ułatwieniu komunikacji osobom niesłyszącym. Dzięki tworzeniu gifów lub zestawów ikonek, dostali oni narzędzie, które jest kompatybilne z językiem migowym i znacząco usprawnia porozumiewanie się z osób niemych innymi w codziennych sytuacjach. Aplikacja odniosła spory sukces, jednak Mateusz ma już kolejne pomysły – tym razem z branży muzycznej.

Platformy zajmujące się streamingiem muzyki, takie Spotify czy Tidal mają coraz większą sieć fanów. I chociaż dla konsumentów to doskonałe udogodnienie, to dla artystów nie jest to wcale tak doskonały interes, jak mogłoby się wydawać. Dlatego studiujący w Abu Dhabi Mach, wraz z kolegami wpadli na pomysł, jak zmienić sytuację artystów i namieszać trochę w branży.

– Tidal i tego typu firmy potrafią zatrzymać 80 procent dochodów artysty. Mają pełny dostęp do jego konta, a sama polityka cenowa może zostać w każdej chwili zmieniona. U nas zachowują 98 procent swoich zarobków, co pozwala im tym samym uniezależnić się od wytwórni – o istocie projektu Opus opowiada sam Mateusz. Założenie jest proste – jasna polityka cenowa, pełen wgląd w zarobki oraz brak cenzury. Wynika to z faktu, że platforma Opus opierać ma się na tzw. ethereum spod znaku technologii blockchainowej, a także protokole IPFS. Te tajemnicze nazwy oznaczają, że zarządzający platformą nie mogą usuwać utworów ani ukrywać informacji o finansach czy stanie firmy. Mach stawia na całkowitą transparentność wszystkich informacji i ma nadzieję, że pomoże to, szczególnie początkującym artystom, otrzymywać godziwą zapłatę za swoją pracę i rozwijać się dalej. Korzystając z ciekawej wariacji na temat crowdfundingu, czyli szybszej, ale też atrakcyjniejszej dla inwestorów tzw. PreSale, Mach i jego zespół bez problemu zebrał fundusze niezbędne, by uruchomić projekt. Czy Opus ma szanse zagrozić gigantom takim jak Spotify czy Apple? Mateusz jest przekonany, że tak.

 

Źródło: BusinessInsider

 

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.