Onko-olimpiada 2016 – cudowne wydarzenie!

Tegoroczna Onko-olimpiada już za nami. Jak było?

Data publikacji: 26.08.2016
W miniony weekend odbyła się tegoroczna, szósta już Onko-olimpiada – wyjątkowe wydarzenie w tematyce sportowej, w którym swoje granice pokonują mali pacjenci z polskich i zagranicznych oddziałów onkologicznych. Młodych sportowców dopingowało wiele gwiazd.

W Onko-olimpiadzie 2016, która odbyła się w Warszawie w dniach 18-21 sierpnia, udział wzięły dzieci dotknięte chorobą nowotworową z ponad 300 placówek. Młodzi Polacy, Litwini, Rumuni, Słowacy i Ukraińcy pokazali, że potrafią pięknie rywalizować, a ich zmagania dostarczały wielu emocji. Mali pacjenci pokazali, że stać ich na naprawdę dużo, za co zostali nagrodzeni łącznie 280 medalami.

Onko-olimpiada 2016 - Małgorzata Foremniak

Honorowy Patronat nad tegoroczną Onko-olimpiadą objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. Całość poprowadzili natomiast Joanna Racewicz i Tomasz Kammel.

Podczas zmagań, młodym sportowcom kibicowały także gwiazdy – sportowcy, aktorzy i osobowości telewizyjne. Wśród nich znaleźli się: Anna Korcz, Małgorzata Foremniak, Szymon Majewski, Agata Młynarska, Krystian Wieczorek, Conrado Moreno, Katarzyna Glinka, Otylia Jędrzejczak, Daria Widawska, Andżelika Piechowiak oraz Agnieszka Włodarczyk. 

Onko-olimpiada 2016 - Katarzyna Glinka i Szymon Majewski

– To niesamowita impreza. Pokazuje hart ducha i zaangażowanie, i to, że sport potrafi ratować – powiedziała Otylia Jędrzejczak. Wtóruje jej Małgorzata Foremniak, mówiąca: – Otwarcie „Onko-Olimpiady” to niesamowicie wzruszająca chwila, szczególnie kiedy prezentowane są drużyny ze wszystkich krajów, które przyjechały na zawody, a także kiedy zapalany jest znicz przez najmłodszego uczestnika. To są takie emocje, że aż ściska gardło.

– Patrząc na tych młodych ludzi, nie mogę wyjść z podziwu, że przeciwstawili się chorobie i pokazali, że można żyć normalnie. Wspaniale jest to obserwować – skomentował Krystian Wieczorek. Igrzyska są wyjątkowe także dla Darii Widawskiej: – Widać ogromne emocje wśród tych młodych ludzi, widać jak oni bardzo chcą walczyć, a ta walka jest dla mnie symboliczna, bo to jest często walka z każdym dniem o to, żeby być zdrowym.

Onko-olimpiada 2016 - Agnieszka Włodarczyk

Oby Onko-olimpiada trwała i znalazła swoją kontynuację w kolejnych latach. To impreza niezwykła, ale też niesamowicie ważna – nie tylko dla tych młodych ludzi, ale dla nas wszystkich, jako społeczeństwa. Najlepszym podsumowaniem niech jednak będą słowa Tomasza Kammela: – Najpiękniejsze w sporcie jest rywalizowanie z samym sobą.

Źródło: Fundacja Spełnionych Marzeń

Zobacz także

Ludzie / #Wywiad

classic-jpg-12024

Inspiracje są wszędzie. Wystarczy czasami przymrużyć oczy…

Jagoda Matuła-Krawczyk z Matuszka Tattoo opowiada o swojej pasji i kolorach, które w jej pracach są szczególnie ważne!

Ludzie / #Artykuł

classic-jpg-11984

„Po pierwsze powoli” – na zajęciach metodą Feldenkraisa

Czym jest technika Feldenkraisa? Jak może pomoc w odzyskaniu równowagi?

Ludzie / #Wywiad

classic-jpg-11839

Konique – marka dla koniarzy

Konique to młoda polska marka produkująca unikalne produkty dla koniarzy! To magiczne produkty rzemieślnicze dla miłośników zwierząt.