Ogród w wersji mini

Nowa kolekcja od Ikea pozwala urządzić ogródek nawet w małym mieszkaniu.

Data publikacji: 25.05.2016
Chyba każdy kto mieszka w kamienicy lub bloku czasem marzy o świeżych ziołach i warzywach prosto z własnych upraw. Od teraz bazylia i sałata są dosłownie na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko je zerwać. Wszystko dzięki nowości od Ikei.

Specjalny system KRYDDA/VÄXER w łatwy sposób pozwoli zorganizować ogródek na małej przestrzeni. Zestaw umożliwia hodowanie ziół i warzyw o każdej porze roku, dzięki specjalnej technologii uprawy roślin zwanej hydroponiką. Pozwala ona na łatwe prowadzenie ogródka bez wykorzystania w tym celu gleby. Wszystko jest bardzo proste i z systemem od szwedzkiego koncernu poradzi sobie nawet niedoświadczony ogrodnik. Najpierw należy wysiać nasiona w pojemniku VÄXER wyłożonym zwilżoną wełną mineralną. W zależności od rośliny, już po około tygodniu pojawią się kiełki, a to oznacza, że uprawy można przenieść do maleńkich doniczek w szklarni KRYDDA, wyłożonych kawałkami pumeksu. Szklarnię można kupić w kilku opcjach: jedno, dwu lub trzy-poziomowych.

To pozwala na uprawę wielu różnych roślin i wzbogacenie kuchni o nowe smaki. Ikea oferuje ponad osiemnaście rożnych gatunków ziół i sałat, dzięki którym nasze talerze mogą nabrać kolorów, np. czerwoną sałatę rzymską, amarantus, kapustę pak choi czy bazylię cytrynową. Poza tym, w nowej kolekcji znajdą się także akcesoria, takie jak pojemniki do wysiewu, nawóz, czy specjalnie rozdrobniony pumeks. W dodatku miniszklarnia wyposażona jest w czujnik wilgotności, co pomaga uniknąć nadmiernego podlewania. Dzięki systemowi hydroponiki, łatwiej kontrolować wzrost roślin, ponieważ nie muszą być one tak często podlewane i nawożone. W dodatku rosną szybciej niż przy tradycyjnym wysiewie w glebie.

Oferta Ikea jest także doskonała dla alergików, bo domowa uprawa jest naprawdę ekologiczna, a jej efekty świeże, wolne od zanieczyszczeń i wymagające o wiele mniej wody. Zestaw najlepiej ustawić na parapecie, ale jeśli i tam zabraknie miejsca, zamiast światła słonecznego można wykorzystać ledową lampę mocowaną w szklarni. Zestawy prezentują się ciekawie, prosto, ale niezwykle estetycznie, łatwo więc wkomponować je w wystrój mieszkania, by były dodatkową, zieloną ozdobą.

Źródło: Ikea.com

Zobacz także

Kulinaria / #News

goute-classic-1-jpg-7847

Łyżka zreformowana

Łyżka, nóż, widelec – oto wszystko, czego potrzebujemy, by cieszyć się jedzeniem. Mogłoby się wydawać, że w kwestii sztućców niewiele można już wymyślić. Będziecie jednak zaskoczeni!

Kulinaria / #Wywiad

classic-jpg-7672

Afrodyzjaki w kuchni

Jak dobrać składniki, aby postało danie romantyczne, miłosne i pobudzające do działania? Michał Konwerski podzielił się z nami kilkoma cennymi wskazówkami…

Kulinaria / #News

jak-gotuja-polacy-classic-jpg-7539

Jak gotują Polacy?

Polacy są niezwykle przywiązani do tradycji. Wcale jednak nie oznacza to, że nie pozwalają sobie na eksperymenty.