/hamag/assets/rynek-slajd-jpg-10860.jpeg

Nowy Rynek w Poznaniu

Nie tak dawno w stolicy Wielkopolski stanął kontrowersyjny odnowiony Bałtyk, a znów Poznań ujawnia kolejne zmiany w przestrzeni miejskiej.

Data publikacji: 04.09.2017

Każde miasto ma przestrzenie zapomniane, które od lat nieużywane straszą swoim wyglądem i designem. Aby je odmienić i na nowo zaanektować do przestrzeni miejskiej jako wartościowy element przyciągający mieszkańców i turystów, trzeba często podjąć śmiałe i kosztowne kroki. Renowacja lub rewitalizacja takich miejsc to ogromne wyzwanie dla władz miejskich, dlatego każdy ciekawy pomysł jest wart uwagi – tak jak projekt Nowego Rynku w Poznaniu.

Nowy Dworzec Główny oraz PKS służą Poznaniakom już od dłuższego czasu. Z kolei stary budynek Dworca PKS niszczał, szpecąc przy okazji okolicę. Na szczęście firma Skanska postanowiła zrobić z tym porządek – już ruszyła rozbiórka starych budynków, by zrobić miejsce super nowoczesnym biurowcom i mieszkaniom, które stworzą poznański Nowy Rynek. Na pierwszy ogień mają pójść przestrzenie biurowe, natomiast mieszkania będą budowane później – całość inwestycji ma zająć około 10-15 lat. Pierwszy z biurowców będzie miał kształt litery C i zajmie aż 25 tys. m2. Sam teren pod budowę Nowego Rynku kosztował Skanskę aż 63,5 mln złotych, a to jeszcze nie koniec. Niestety, ze względu na koszty, w nowym miejscu nie pojawią się budynki użyteczności publicznej, choć na początku były plany stworzenia na Nowym Rynku nowej siedziby Teatru Muzycznego.

– Koncepcja Nowego Rynku została przygotowana we współpracy z pracownią JEMS Architekci. Aktualnie pracujemy nad ostatecznym projektem architektonicznym. Na terenie inwestycji znajdzie się 5 budynków o funkcji biurowo-usługowej – projekt zakłada także stworzenie pomiędzy budynkami rynku, z którego będą mogli korzystać nie tylko pracownicy budynków biurowych, ale i wszyscy mieszkańcy Poznania. Nowy Rynek w ciągu dnia będzie komfortowym miejscem do spotkań biznesowych, ale i relaksu, a po godzinach – żywiołową wizytówką tej części Poznania, miejscem wydarzeń kulturalnych i społecznych – zapowiada Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny Skanska Property Poland. Pierwszy budynek ma zostać ukończony już w 2019 roku, na resztę przyjdzie poczekać dłużej. Mimo to, może się to opłacić – taka zmiana ożywi zapomniany fragment Poznania i stworzy kolejne otwarte miejsce dla biznesu. Jesteśmy niezwykle ciekawi efektów!

 

 

Źródło: Głos Wielkopolski / Gazeta Wyborcza

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.