Nieograniczona szafa Biblioteki Ubrań

Kiedy ostatni raz byliście w bibliotece? To w końcu świetne miejsce, jeśli lubicie czytać, a chcecie zaoszczędzić na książkach lub... ubraniach. Tak, to nie pomyłka!

Data publikacji: 18.10.2017

W Polsce powstaje coraz więcej inicjatyw promujących świadome podejście do zakupów i konsumpcjonizmu. Coraz większą popularność zdobywa między innymi filozofia Zero Waste, a także recycling czy upcycling ubrań oraz sharing economy w modzie. Takie spojrzenie ma być lekiem na kompulsywne kupowanie ubrań i znany problem – szafa pełna, a my nie mamy się w co ubrać. Aby jeszcze bardziej promować świadomość zakupową i rozsądne podejście do modowych zakupów, Marta Niemczyńska i Agnieszka Zawadzka otwierają we Wrocławiu pierwszą w Polsce Bibliotekę Ubrań, która będzie działać online.

Wchodzicie czasem do sklepu i pod wpływem impulsu kupujecie rzeczy, które są aktualnie na czasie, a jednak w domu okazuje się, że dziwnie na was leżą i nie macie ich z czym nosić? Taki konsumpcyjny szał zakupowy to dość częste zjawisko i większości z nas zdarza się raz na jakiś czas. Sposobem, by z tym walczyć może być częstsze zaglądanie do szaf znajomych niż do sklepów – wiele osób pożyczając od siebie ubrania oszczędza czas i pieniądze, które zmarnowaliby na zakupach.

fot. Łukasz Wierzbowski

Czasem potrzebujemy przecież danej kreacji tylko na jeden wieczór – w tym przypadku lepiej ją wypożyczyć niż kupować. Tę filozofię wykorzystano w Bibliotece Ubrań, tyle że na większą skalę. Mechanizm jest identyczny jak ten znany z tradycyjnych bibliotek – po założeniu konta i przejrzeniu katalogu, możecie wypożyczyć maksymalnie cztery rzeczy na określony czas: na weekend lub na pełen miesiąc. Po tym czasie ubrania są od was odbierane przez kuriera, a następnie czyszczone i doprowadzane do stanu „tip top” w Bibliotece. Po tych zabiegach są gotowe do wypożyczenia przez kolejne osoby. Wysyłka odbywa się za pomocą kuriera i jest wliczona w cenę pakietu – opcja weekendowa to koszt 84 pln, zaś w przypadku opcji miesięcznej wynosi 197 zł. Każde ubranie, które trafia do Biblioteki Ubrań, jest starannie wybierane przez założycielki – idea jest taka, by dostępne były rzeczy niezwykłe, dobre jakościowo, ciekawe, tak by wypożyczenie ich dawało możliwość spróbowania czegoś zupełnie nowego, ale też wyjątkowego.

fot. Patrycja Konieczna

fot. Patrycja Konieczna

fot. Patrycja Konieczna

W przyszłości być może powstanie też opcja, by wysyłać do Biblioteki własne ubrania. Jak na razie jednak czekamy na oficjalne otwarcie Biblioteki Ubrań – platforma powinna ruszyć na przełomie listopada i grudnia. Jeśli nie możecie się doczekać, dostępny jest już landing page: www.bibliotekaubran.pl, gdzie możecie zapisać się do newslettera. Nie możemy się doczekać otwarcia Biblioteki Ubrań – może okazać się świetną opcją na Sylwestra.

Założycielki Marta Niemczyńska i Agnieszka Zawadzka

 

Źródło: Fashionbranding.pl / Biblioteka Ubrań

Zobacz także

Trendy / #News

barkbath-classic-jpg-11724

Odkurz sobie psa z BarkBath

Jesień to nie tylko kasztany i piękne, kolorowe liście. Każdy właściciel psiaka wie, że to też pora ciągłego wycierania łap i mokra, ubłocona sierść u pupila. Stąd pomysł na BarkBath!

Trendy / #News

electrolux-classic-jpg-11761

Walcz ze smogiem od środka

Sezon grzewczy to niestety także sezon smogowy. To oznacza wzmożoną walkę o czyste powietrze. Jednak nie każdy wie, że możemy ją zacząć od wnętrza naszych domów.

Trendy / #News

chatka-offline-classic-jpg-11730

Chatka Offline, czyli Digital Detox w Warszawie

Żyjemy w coraz większym stresie. Wiele osób nie wytrzymuje tego tempa i szuka sposobów, by uciec od maili z deadline'ami. Na ratunek przychodzi im Chatka Offline.