Nauka jest kobietą

Wymieńcie wszystkie kobiety, które zasłużyły się dla nauki. Ile ich jest? Jeśli wasze pomysły skończyły się na Marii Curie-Skłodowskiej, spodoba wam się ta inicjatywa.

Data publikacji: 23.11.2017

Ostatnio pojawił się silny trend na promocję kobiecych postaci, które odegrały ważną rolę w gałęziach wiedzy zwyczajowo kojarzonych raczej z mężczyznami. W końcu nie ma powodów, by kobiety nie odnosiły sukcesów w takich dziedzinach jak fizyka, chemia, matematyka czy programowanie. Aby szerzyć ten światopogląd i uczyć o kobietach, które zasłużyły się dla nauki, uczelnia z Kanady postanowiła stworzyć piękne plakaty, które za darmo rozdaje studentom. Jej projekty są piękne i niezwykle ważne.

Perimeter to instytut fizyki teoretycznej z Kanady, który postanowił przypomnieć, że świat nauki wcale nie należy jedynie do mężczyzn. Aby to zrobić, na swojej stronie internetowej umieścił plakaty, które każdy może pobrać i wydrukować. Na każdym z nich przedstawiono kobietę, która przyczyniła się do rozwoju wiedzy i nauki – sylwetki przedstawiono w bardzo ciekawy sposób, a ważny przekaz dodatkowo zachęca, by powiesić plakat na własnej ścianie. O to właśnie chodziło – osoby odpowiedzialne za projekt podkreślają, że ich celem jest, by jak najwięcej osób pobrało plakaty i ozdobiło nimi przestrzeń wokół siebie, jednocześnie szerząc wiedzę o zasługach kobiet dla nauki. Na projektach uczelni znaleźć można słynną chemiczkę Marię Curie-Skłodowską, Chien-Shiung Wu – pierwszą damę fizyki, Adę Lovelace – autorkę pierwszego opublikowanego algorytmu, Annie Jump Cannon, jedną autorek systemu klasyfikacji gwiazd według ich temperatur czy Emmę Noether, fizyczkę i matematyczną odpowiedzialną m.in. za rozwinięcie algebry abstrakcyjnej.

– Pierwszy algorytm komputerowy. Gwiezdne systemy klasyfikacji. Odkrycie nowych elementów, sił i innych cegiełek natury. Takie fundamentalne odkrycia ukształtowały nasze rozumienie wszechświata i nas samych. Wiele z nich należało do kobiet, które prowadziły badania w obliczu dyskryminacji ze względu na płeć i nie uzyskały uznania, na jakie zasłużyły – możemy przeczytać na stronie Permitere, gdzie uczelnia wyjaśnia źródła swojego projektu. Jeśli i wam podoba się pomysł kanadyjskiej uczelni, plakaty możecie pobrać za darmo na stronie: insidetheperimeter.ca

 

 

Źródło: Noizz / Perimeter

 

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.