Mój przyjaciel robot

Robot z Białegostoku nauczy dzieci programowania.

Data publikacji: 16.06.2016
Programista to obecnie jeden z najmodniejszych i najbardziej poszukiwanych zawodów. Ci którzy orientują się w HTML, SQL czy Ruby, dyktują warunki na rynku pracy. Jest ich jednak o wiele za mało. Dlatego w Białymstoku powstał Photon, który ma to zmienić. Sprawi, że programowanie stanie się pestką nawet dla przedszkolaka.

Polski projekt wzbudza niemałe zainteresowanie na świecie. Nic dziwnego – robot poprzez ciekawą rozgrywkę opartą o rywalizację, w łatwy i przystępny sposób uczy dzieci podstaw programowania. To także świetny sposób, by maluchy zaciekawić technologiami. Twórcy, studenci z Politechniki Białostockiej, uważają, że zbyt wiele dzieci korzysta z technologii biernie, podczas gdy powinny korzystać z nich, by wciąż się rozwijać, nawet w bardzo młodym wieku. Dlatego Photon ma być przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, jako alternatywa dla gier na smartfony czy tablety. Robot łączy sobie edukację, gry logiczne, a także rozrywkę. Maluchy mogą więc uczyć się swobodnie poprzez zabawę. W jaki sposób?

Robot łączy się poprzez aplikację z urządzeniami mobilnymi i oferuje 3 tryby rozgrywki: historii, zabawy oraz tryb gry wieloosobowej. Pierwszy polega na uczeniu się funkcji robota: tego do czego służą określone przyciski i jak działają. Co ciekawe, sam robot ich nie rozumie, więc dziecko musi mu wszystko wytłumaczyć. Za poprawnie wykonane zadanie, Photon otrzymuje punkty, które dziecko przydziela do określonych umiejętności robota, np. szybkości. Zdolności te przydają się podczas kolejnych zadań i wyzwań, jakie stają przed dzieckiem i jego robotem we wszystkich trzech trybach. Każdy z nich jest podobny w działaniu, jednak rozwija różne umiejętności dziecka, przydatne przy programowaniu.

– Chcemy uniknąć klasycznego podejścia „teoria – ćwiczenia” i sprawić, że najmłodsi na bazie doświadczeń zdobędą odpowiednią wiedzę. Dzieci biorą udział w specjalnie zaprojektowanej grze złożonej z wyzwań, interakcji z robotem, minigier rozwijających logiczne myślenie oraz zdarzeń, w których muszą podjąć pewne decyzje. Photon jest w tej grze głównym bohaterem i podróżuje po naszym świecie, aby go poznać. Samodzielnie decydują, w co chcą zainwestować, dzięki czemu każdy Photon jest unikatowy – tłumaczy nietypowe podejście jeden z twórców, Marcin Joka.

Projekt właśnie ruszył na Kickstarterze i skończy się w połowie lipca. Żeby otrzymać early bird, trzeba wydać 149 dolarów. Pełnowymiarowy produkt w sklepie ma kosztować 200 dolarów. Jeśli natomiast twórcy zbiorą więcej środków, wyposażą robota w dodatkowe gadżety i funkcje, jak np. pikselowe usta. Planują także przekazanie kilku z nich ośrodkom pomagającym dzieciom: szpitalom czy domom dziecka.

Źródło: Mam Startup

Zobacz także

Dziecko / #News

ikea-dd-icon-jpg-13202

Nic tak nie cieszy jak uśmiech dziecka

Ile osób, tyle odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest idealny prezent na Dzień Dziecka. I nie chodzi tu o konkretny przedmiot, ale nawet o samą jego charakterystykę.

Dziecko / #Artykuł

classic-jpg-11973

Prezenty dla dziecka na gwiazdkę – top 5!

Prezenty na gwiazdkę dla dziecka – niech bawią, uczą i dają moc radości!

Dziecko / #News

women-of-nasa-classic-jpg-11672

Women of NASA – klocki dla dziewczyn

Mimo że coraz częściej krytykuje się stereotypowe podejście do zabawek, nadal funkcjonuje przeświadczenie, że lalki są dla dziewczyn, a rakiety dla chłopców. Klocki Women of NASA to prawdziwy hit!