/hamag/assets/ice-plate-slajder-jpg-10845.jpeg

Lody na sposób tajski z Ice Plate

Sezon na lody nadal trwa. Dla tych, którzy lubią eksperymenty idealną opcją są rolowane lody tajskie. A co jeśli w waszym mieście ich nie sprzedają? Zróbcie je sami z Ice Plate!

Data publikacji: 30.08.2017

Mieliście już okazję spróbować pysznych i niezwykle efektownych lodów tajskich? To cudowny, robiony na oczach klientów deser, który zaskakuje nietypowym wyglądem oraz delikatnością smaku. W przeciwieństwie do tradycyjnych lodów dostępnych w gałkach lub na patyku, tajskie lody podawane są w formie apetycznych rolek ułożonych w kubeczku jedna przy drugiej. Dodatkową atrakcją jest fakt, że takie smakołyki są przyrządzane na bieżąco na oczach klientów. Pyszne i piękne lody tajskie mają coraz więcej fanów na całym świecie – także w Polsce. Co jednak, jeśli są one niedostępne w waszym mieście? Wtedy można postawić na DIY! Wystarczy tylko skorzystać z Ice Plate.

Cukiernia Rolling Desserts z Kanady specjalizująca się w lodach tajskich, postanowiła stworzyć domowe urządzenie do robienia swoich własnych lodów w rolce. W ten sposób powstał Ice Plate, który pozwala na kulinarne szaleństwa nawet tym, którzy w kuchni nie mają wielkiego doświadczenia. Według Rolling Desserts z ich urządzeniem, przygotowanie własnych lodów tajskich jest banalnie proste. Pomysł na Ice Plate został zainspirowany rodzinnym biznesem i wspomnieniami właścicieli cukierni. Uznali oni, że ich najpiękniejsze chwile w życiu związane były ze wspólnym gotowaniem oraz rodzinnymi posiłkami. Dlatego powstał Ice Plate, który ma pozwolić na wspólną zabawę smakami i zachęcić do rodzinnego gotowania. To metalowy blat, który błyskawicznie chłodzi lodową masę i pozwala na jej rolowanie.

By stworzyć własne lody, wystarczy tylko mleko, śmietanę oraz cukier wzbogacić o własne składniki i umieścić je na Ice Plate. Następnie należy je posiekać i wymieszać specjalną szpatułką oraz rozprowadzić równomiernie po płycie Ice Plate. Po chwili, podważając masę szpatułką, można już formować lodowe rolki. Rolling Desserts podało pięć autorskich przepisów od siebie, jednak zachęca do eksperymentów i tworzenia własnych zestawów smaków. Niestety, mimo że sam proces wytwarzania lodów jest krótki i trwa zaledwie 2 minuty, to już przygotowanie urządzenia jest czasochłonne. Przed skorzystaniem należy je bowiem zamknąć w zamrażalniku na 12 godzin, co daje zaledwie pół godziny użytkowania. Na domowe warunki może to być wystarczająco, jednak dla osób z niezbyt pojemnymi zamrażalnikami może to być problem, nawet biorąc pod uwagę fakt, że urządzenie jest w miarę kompaktowe. Mimo to miłośnicy lodowych deserów mogą pokochać Ice Plate, szczególnie, że cena 35 dolarów nie jest zbyt wygórowana.


Źródło: Rolling Desserts / Indiegogo

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.