Lody idealne

Czekoladowe czy waniliowe? Sorbet czy wersja na śmietance? Lody to ulubiony deser na letnie upały. Szkoda, że tak szybko się topi...

Data publikacji: 05.09.2017

Moda na rzemieślnicze lody opanowała Polskę już jakiś czas temu i nadal się utrzymuje. Lody o niezwykłych kombinacjach smakowych lub takie, które nadają się dla alergików czy wegan to normalny widok w polskich lodziarniach. Dzięki temu każdy może dopieścić kubki smakowe pysznym deserem. Niestety, pomysłowość i świadome podejście do składników nie rozwiążą jednego z najpoważniejszych problemów lodów – topienia się w kilka minut, jeśli pogoda dopisze. Receptę na to wynaleźli Japończycy i to zupełnie przez przypadek.

Plan był taki, by pomóc rolnikom z prefektury Miyagi, która kilka lat temu dotknięta została ogromnym trzęsieniem ziemi oraz tsunami. Lokalne centrum badań w Kanazawie skontaktowało się z jednym z okolicznych cukierników, by wsparł ich badania nad truskawkami, które w Miyagi produkowane są w nadmiarze. Z tych owoców pozyskany jest polifenol, który utrudnia rozdzielnie oleju i wody. To oznacza, że lody w składzie których znajdzie się rzeczony składnik nie stopią się, zachowując apetyczną formę nawet podczas upalnych dni. Do odkrycia intrygujących właściwości polifenolu doszło przez przypadek – zatrudniony przez Biotherapy Development Research Center szef kuchni miał za zadanie wymyślić sposób na wykorzystanie niesprzedanych przez rolników truskawek. Postanowił więc stworzyć deser, wykorzystujący te słodkie owoce. Eksperymentując w kuchni odkrył, że śmietana do której dodano świeże truskawki tężała. W ten sposób w głowie Tomihisa Oty, naukowca z Kanazawy, narodził się pomysł, by właściwości te wykorzystać w produkcji lodów na patyku.

Trzeba przyznać, że jest to świetne rozwiązanie – zarówno dla japońskich rolników, jak i miłośników lodów. To oznacza koniec z szybkim jedzeniem deseru i jego zmianą w kałużę po kilku minutach w letnim słońcu oraz koszmarnymi plamami, gdy roztopione lody skapną na ukochaną bluzkę. Sceptycy, według których lody po prostu muszą się topić, testują wytrzymałość deseru do granic. Mimo to lody pozostawione nawet na 3 godziny poza lodówką, nadal zachowują swój kształt. Nietopniejące lody od kwietnia można kupić Tokio i Osace. Czekamy aż trafią do Polski!

 

Źródło: Label / Urdesignmag

 

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.