/hamag/assets/under-slajd-jpg-11578.jpeg

Kolacja pod wodą w Under

W restauracjach równie ważne co smak, jest odpowiednie wnętrze, które tworzy klimat knajpy. Im bardziej niezwykłe, tym lepiej. Restauracja Under z pewnością spełnia ten warunek.

Data publikacji: 17.11.2017

Najlepsze restauracje dbają o najmniejszy szczegół w swojej ofercie: zarówno jeśli idzie o menu, obsługę, jak i wnętrze. Każdy posiłek powinien być dla gości swego rodzaju niespodzianką i przeżyciem, a kelner, dekoracje czy ogólny nastrój panujący w knajpie, powinny dopełniać tego wrażenia. Nawet najsmaczniejszy obiad może bowiem stracić swój urok, jeśli obsługa jest nieuprzejma lub niekompetentna, a w środku panuje stylistyczny chaos i ścisk. Dlatego, aby stworzyć doznanie kompleksowe, restauratorzy coraz częściej zachwycają rozmachem i wyjątkową kreatywnością w tworzenia wystroju wnętrza. W ten nurt z pewnością wpisuje się niezwykły projekt studia Snøhetta: Under, pierwsza europejska restauracji podwodna.

Zaprojektowana przez studio z Oslo knajpa Under, ma zostać zatopiona niedaleko miasteczka Båly, znajdującego się w południowej Norwegii. Będzie to pierwsza w Europie restauracja znajdująca się pod wodą – do tej pory takie placówki można było spotkać w bardziej egzotycznych i dużo cieplejszych miejscach. Mimo to, norweskiej restauracji nie zabraknie klimatu i uroku, a chętnych do jej dowiedzenia może być naprawdę sporo. Ze względu na specyfikę Morza Północnego, knajpa będzie zbudowana z grubych, betonowych ścian, które będą w stanie przetrwać w niesprzyjających warunkach. Całość będzie składała się z dwóch kondygnacji – części barowej, wystającej ponad wodę, a także części restauracyjnej, skrytej w toni morskiej. I właśnie tutaj czekać będą na gości prawdziwe atrakcje, bo sala ze stolikami wyposażona będzie w ogromne okno, które pozwoli swobodnie podglądać podwodne życie.

W dodatku projektanci przewidują, że z biegiem czasu betonowe ściany zostaną pokryte przez małże, co także stworzy niezapomniany widok, a ponadto pomoże oczyścić wodę, gdyż małże doskonale filtrują ją z zanieczyszczeń. W ten sposób restauracja stanie się integralną częścią środowiska morskiego, a co więcej, będzie je wspierać. Osoby odpowiedzialne za projekt współpracują także z naukowcami nad systemem przywoływania poszczególnych ryb za pomocą dźwięków, tak by można było prezentować je gościom Under – jest to na razie jednak jeden z wielu pomysłów studia Snøhetta. Jesteśmy ciekawi ostatecznych efektów ich pracy.


 

Źródło: Dezeen / DesignBoom

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.