Hołd dla drewna w Central Parku

Stal, beton, szkło. To one królują na Manhattanie. Jednak ta tendencja może ulec zmianie – w Central Parku powstanie wieża, która hołduje bardziej naturalnym materiałom.

Data publikacji: 12.10.2017

Central Park to prawdziwa ostoja zieleni w Nowym Jorku i miejsce kultowe. To tutaj rozgrywają się niezliczone sceny hollywoodzkich hitów, a szukający chwili wytchnienia mieszkańcy i turyści znajdują w nim spokój i odrobinę zieleni w betonowej dżungli. Co roku odwiedza go parędziesiąt milionów osób, a sam park zajmuje 341 hektarów. Skąd wynika jego ogromna popularność? To wyjątkowe miejsce w samym sercu Nowego Jorku, w którym trudno znaleźć coś więcej niż beton, metal i szkło. Kontrastująca z tym pięknie zaaranżowana przestrzeń tchnąca spokojem, to prawdziwy skarb dla zabieganych nowojorczyków. Dlatego to właśnie tutaj ma powstać niezwykła wieża.

217 metrów wysokości nie uczyni z niej najwyższego budynku w Nowym Jorku. Nowa wieża obserwacyjna nie znajdzie się nawet w pierwszej dziesiątce, ale wyróżniać ma ją coś innego: będzie to największa konstrukcja w mieście wykonana z drewna. Za ten przyjazny środowisku projekt odpowiada DFA Studio. Sama wieża natomiast ma być ekologicznym zwieńczeniem Central Parku i jeszcze bardziej wyeksponować piękno parku i okolicznej zieleni oraz przyciągnąć turystów. Z wieży będzie widać cały Manhattan – na szczycie zaplanowano punkt widokowy, który stać ma się obowiązkowym miejscem do zobaczenia dla każdego turysty.

Projekty koncepcyjne imponują nie tylko rozmachem, ale też nowoczesną, ażurową formą – ma ona sprawić, że wieża, mimo wysokości, nie będzie przytłaczająca i nie będzie zacieniać parku. Wygląd to jednak nie wszystko. W projekcie uwzględniono, że ma on promować dbałość o środowisko naturalne. Drewniana konstrukcja to jedynie początek. Wieża ma oczyszczać też wodę w wielkim sztucznym jeziorze na środku parku – w tej chwili tzw. Jacqueline Kennedy Onassis nie może pochwalić się zbyt czystą wodą. Wieża widokowa ma rozwiązać ten problem dzięki specjalnym filtrom napędzanym turbiną wiatrową, a drewno niezbędne do budowy pochodzić ma z prefabrykatów. Według pomysłodawców, wieża ma łączyć „architekturę, turystykę, rekreację i swoistą naturalną żywotność”. Jesteśmy bardzo ciekawi czy to się uda.

 

Źródło: Archdaily / GeekWeek

Zobacz także

Trendy / #News

qoobo-classic-jpg-11350

Qoobo – mrucząca poduszka

Ich mruczenie uspokaja i pozwala cieszyć się doskonałym zdrowiem. Adopcja kota ma wiele zalet, co jednak, jeśli jesteś alergikiem lub nie masz miejsca dla zwierzaka? Może zdecydujesz się na Qoobo?

Trendy / #News

szafa-classic-jpg-11340

Nieograniczona szafa Biblioteki Ubrań

Kiedy ostatni raz byliście w bibliotece? To w końcu świetne miejsce, jeśli lubicie czytać, a chcecie zaoszczędzić na książkach lub... ubraniach. Tak, to nie pomyłka!

Trendy / #News

smartify-classic-jpg-11344

Smartify – Shazam w wersji artystycznej

Widzicie obraz znanego malarza, ale jego tytuł wypadł wam z głowy? Nie martwcie się, teraz aplikacja Smartify podpowie Wam na jakie dzieło właśnie patrzycie.