École 42, szkoła bez profesorów

Dzieciaki wróciły do szkoły, a studenci już szykują się na powrót na Alma Mater. Byłby on z pewnością mniej bolesny, gdyby nie wizja sprawdzianów, kolokwiów i egzaminów.

Data publikacji: 14.09.2017

Poza spadającymi liśćmi i bogactwem kasztanów, początek jesieni kojarzy się także z powrotem do szkół i uczelni oraz nową dawką wiedzy. Nauczać można jednak na wiele sposobów. Wielu studentów zna ten schemat – nudne, wtórne wykłady z niepraktyczną lub nieaktualną wiedzą, mało angażujące ćwiczenia, podczas których prowadzącym brakuje czasu, by popracować z każdym studentem, a do tego stawianie na informacje i umiejętności, które niewiele wspólnego mają z faktycznymi potrzebami w danej branży. Są jednak uniwersytety, które starają się zmienić staromodne podejście do nauczania i sięgają po nietypowe rozwiązania. Na przykład wykluczenie z procesu... wykładowców.

To pomysł paryskiej École 42 – ta szkoła programowania założona przez biznesmena, Nicolasa Sadiraca, zrezygnowała z tradycyjnego nauczania opartego o grono profesorskie. Wszystko po to, by nauczać w sposób praktyczny, ale też niezwykle elastyczny. To studenci odpowiadają za to, jaką wiedzę i umiejętności posiądą. Sadirac postanowił założyć École 42, obserwując rynek programistyczny we Francji – odkrył jak niewielu dobrych programistów można tam spotkać. Wynika to między innymi z systemu szkolnictwa, który promuje na uniwersytetach zamożniejszych studentów. Osoby o nieco mniej zasobnym portfelu mają o wiele mniejsze szanse, by dostać się na dobrą uczelnię. Dlatego aby uczyć się w szkole Sardiaca, wystarczy jak najlepiej zdać test logiczny – nie potrzeba do tego żadnych dyplomów ani certyfikatów, a sama nauka jest bezpłatna.

École 42 pomaga także studentom w znalezieniu lokum oraz pracy. System pozbawiony wykładowców stawia na projekty, które trzeba wykonać na podstawie opracowanych przez założycieli filmów edukacyjnych oraz PDF-ów, a także poprzez współpracę z innymi studentami. Podstawą działania jest tutaj praca w grupach. To wymaga od studentów większego zaangażowania i wysiłku, by samemu szukać niektórych odpowiedzi i rozwiązań, ale daje o wiele lepsze rezultaty niż tradycyjne nauczanie. Studenci doceniają to rozwiązanie i niezbyt tęsknią za wykładowcami. Szczególnie, że jak na razie 100% z nich znajduję pracę po ukończeniu studiów. Ciekawe jak podobne rozwiązanie sprawdziłoby się w Polsce.

 

Źródło: Wired / fp / Ecole 42

Zobacz także

Trendy / #News

barkbath-classic-jpg-11724

Odkurz sobie psa z BarkBath

Jesień to nie tylko kasztany i piękne, kolorowe liście. Każdy właściciel psiaka wie, że to też pora ciągłego wycierania łap i mokra, ubłocona sierść u pupila. Stąd pomysł na BarkBath!

Trendy / #News

electrolux-classic-jpg-11761

Walcz ze smogiem od środka

Sezon grzewczy to niestety także sezon smogowy. To oznacza wzmożoną walkę o czyste powietrze. Jednak nie każdy wie, że możemy ją zacząć od wnętrza naszych domów.

Trendy / #News

chatka-offline-classic-jpg-11730

Chatka Offline, czyli Digital Detox w Warszawie

Żyjemy w coraz większym stresie. Wiele osób nie wytrzymuje tego tempa i szuka sposobów, by uciec od maili z deadline'ami. Na ratunek przychodzi im Chatka Offline.