Dom rowerzysty

Chciałbyś tu zamieszkać?

Data publikacji: 09.09.2016

Hala garażowa lub najlepiej garaż wolnostojący, podjazd, brama na pilota, miejsca parkingowe przed blokiem. Szukając mieszkania, często patrzymy na udogodnienia dla kierowców – w końcu bez auta ani rusz. Co jednak w przypadku, gdy zamiast auta stawiasz na rower? Prawdopodobnie czekają cię problemy ze znalezieniem dla niego miejsca oraz żmudne oczekiwanie na pustą windę. Chyba, że mieszkasz w Szwecji.

W Malmo powstaje właśnie apartamentowiec z myślą o rowerzystach. To specjalny projekt studia Hauschild + Siegel. Trzeba przyznać, że popuścili oni wodzę fantazji, by stworzyć miejsce z marzeń każdego cyklisty. Zważywszy na to, że coraz więcej osób stawia na dwa kółka przemieszczając się po mieście, ich projekt może wkrótce zostać skopiowany także w innych miastach i krajach. Jak architekci zamienili garaże na przestrzeń prorowerową? Po pierwsze zidentyfikowali największe bolączki cyklistów: przechowywanie roweru i przemieszczanie go po budynku. Dzięki temu tzw. Cykelhuset (czyli dom rowerów) może pochwalić się o wiele szerszymi windami, do których bez problemu zmieści się zarówno pasażer jak i rower. W dodatku będą otwierane z obu stron – koniec z kłopotliwym wycofywaniem tyłem i obracaniem jednośladu. Architekci zaplanowali cały design tak, by każdy mógł z rowerem swobodnie wjechać nie tylko do budynku, ale też do mieszkania.

Jeśli wiózłby zakupy, mógłby podjechać nawet pod drzwi lodówki – podkreśla Cord Siegel, jeden z architektów odpowiedzialnych za niezwykły budynek. Rowerowe stojaki i parkingi zostały zaplanowane przed każdym apartamentem, przed budynkiem, a także w podziemnej hali. Mieszkańcy zachęcani będą do robienia zakupów rowerem lub online. Po to właśnie zaplanowano wyposażenie budynku w wypożyczalnię rowerów o większej ładowności typu cargo, by z łatwością zabrać ze sobą większe zakupy czy torby. Natomiast skrzynki pocztowe zostały znacząco zwiększone, by pomieścić rzeczy zamówione w sieci. Dla wymagających będzie istniała też możliwość wykupienia abonamentu w pobliskim serwisie rowerowym, który zajmie się naprawą oraz konserwacją sprzętu lokatorów Cykelhuset. Sam budynek jest nowoczesny i znajduje się w ścisłym centrum, dzięki czemu rowerzyści mają wszędzie blisko. Brzmi jak raj?

 

Źródło: Techrunch / RoboticTrends

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.