City Tree, zielone ściany

Jak walczyć ze smogiem? Zielenią! Co jednak w przypadku, kiedy w mieście nie ma miejsca na park lub nawet zasadzenie kilku drzew? Zobaczcie City Tree!

Data publikacji: 31.08.2017

Chociaż latem problem smogu nie jest tak alarmujący jak zimą, to władze miast powinny cały rok dbać o to, by poprawić jakość powietrza. WHO alarmuje, że jego zanieczyszczenia z roku na rok będą powodowały coraz więcej zgonów oraz zachorowań, szczególnie na terenach miejskich, które już w 2050 będą stanowiły nawet 2/3 naszej planety. Co zatem możemy z tym zrobić? Stawiać na technologie i rozwiązania produkujące mniej zanieczyszczeń, a także oczyszczające powietrze. Tu sprzymierzeńcem mogą być rośliny. Tylko czy w miastach znajdzie się na nie miejsce?

Tam, gdzie biurowce i drogi zabrały wolną przestrzeń dla parków i drzew, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z City Tree. To ciekawe rozwiązanie, które zastąpi aż 275 zwykłych drzew posadzonych w przestrzeni miejskiej i to zajmując szerokość dwóch ławek parkowych. W jaki sposób? To nowoczesna i przyjazna środowisku ściana z... mchu. Wystarczy, aby zastąpić spory park i oczyścić powietrze z kurzu, gazów ozonowych czy dwutlenku azotu. To oznacza redukcję zanieczyszczeń aż o 30% w promieniu 50 metrów od instalacji. A przy tym City Tree nie wymaga specjalnej pielęgnacji – wystarczy deszczówka. Poza dbaniem o jakość powietrza, niezwykły projekt wyposażono także w panele słoneczne, które magazynują przyjazną środowisku energię. Dostępne są dwie wersje ściany – ze stylowymi ławkami lub bez. Cena tej 40-metrowej instalacji to jednak aż 25 tys. dolarów.

Mimo sporego kosztu, wiele miast decyduje się na takie rozwiązanie – City Tree stanęło w Brukseli, Paryżu czy Oslo. Green City Solutions, firma odpowiedzialna za projekt, wygrała w 2016 roku Smogathon, czyli konkurs na rozwiązania walczące z zanieczyszczeniami powietrza. Dzięki nagrodzie przedsiębiorstwo planuje stworzyć tańsze wersje City Tree, np. mech zamontowany na specjalnych panelach umieszczanych na wiatach autobusowych. Na ten cel zamierzają przeznaczyć aż 100 tys. złotych. Także polskie miasta interesują się wykorzystaniem City Tree w swojej przestrzeni, jednak nie podjęto jeszcze decyzji czy ściana z mchu zawita do któregoś z nich. My nie mielibyśmy nic przeciwko.


 

Źródło: CNN / Globenergia

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.