B330, hotel nie z tej Ziemi

Kiedy przychodzi upragniony urlop, macie ochotę uciec od codziennego zgiełku i zaszyć się gdzieś, gdzie nie ma korków, ulicznego smogu i chaosu dnia codziennego?

Data publikacji: 27.10.2017

Czasami, po ciężkim dniu w pracy, kłótni z teściową lub pod natłokiem obowiązków, wielu z nas marzy o tym, by uciec od tego codziennego zabiegania. Wtedy przeliczamy oszczędności lub gramy w totka i już planujemy wakacje na bezludnej wyspie z dala od zakusów cywilizacji i codziennych problemów. Jednak dla niektórych kilka tysięcy kilometrów z dala od domu to wciąż za mało. Dla nich bardziej adekwatny byłby hotel położony gdzieś hen, w odległej galaktyce...

Może się okazać, że takie marzenia nie są jedynie czczą fantazją. B330 to specjalna dmuchana kapsuła, która już za pięć lat pojawi się na orbicie Księżyca. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że osoby odpowiedzialne za projekt wspominają o możliwości przekształcenia jej w kosmiczny hotel. Bigelow Aerospace odpowiedzialne za projekt oraz United Launch Alliance planują umieszczenie na orbicie B330 już w 2022 roku. Miałaby ona być specjalną bazą wypadową dla astronautów wybierających się w misje, jednak jeśli znajdą się inwestorzy, to możliwe jest dodanie do kapsuły kilku modułów, które pozwolą zmienić ją w hotel.

Pojawiły się plotki, że takie plany ma właśnie firma SpaceX działająca w branży kosmicznej, jednak koszty są ogromne – początkowy koszt inwestycji wyliczono na 2,3 miliarda dolarów. Sama kapsuła B330 jest całkiem spora i przestronna, a w środku jest aż 330 m3. Mimo to jej transport jest prosty, ponieważ B330 to kapsuła składana. W dodatku pokryta jest odporną powłoką, która z łatwością wytrzyma uderzenia niewielkich meteorytów. Pojedyncza kapsuła została stworzona z myślą o sześciu rezydentach, którzy mogliby w niej wygodnie przebywać. To daje ogromne możliwości, jeśli idzie o kosmiczną turystykę. Dzięki B330 oraz jej bliźniaczej, mniejszej wersji: BEAM, można stworzyć całe kompleksy hotelowe. Oczywiście takie miejsca byłyby nieco droższe niż zwykłe wakacje all inclusive w Egipcie. Na razie jednak ustalenie takich szczegółów jak cena to najmniejszy problem Bigelow Aerospace. Do uruchomienia projektu pozostało pięć lat, co wcale nie jest aż tak odległym terminem. Firma przeprowadza właśnie intensywne testy, które mają pozwolić na terminowy start projektu B330.

 

Źródło: Noizz / Business Insider

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.