/hamag/assets/sandacz-big-jpg-912.jpeg

Świąteczny przepis na sandacza

Z kruszonką z orzechów laskowych i boczku, pieczone buraki z trawą żubrową, masło z cebulą, purée z cieciorki i majeranku.

Data publikacji: 17.12.2015

Sandacz

Składniki: 150 g filetu z sandacza / sól / pieprz / masło cebulowe / olej 

Sposób przygotowania: Filet z sandacza – cały lub przekrojony na dwie części – przyprawiamy solą i pieprzem. Smażymy na oleju od strony skóry. Kiedy białko zetnie się na powierzchni ryby pod wpływem temperatury dokładamy małą porcję masła do smażenia. Następnie zdejmujemy filet z patelni, układając skórą ku górze, aby pozostała chrupiąca.

Masło z cebulą 

Składniki: (ilość przygotowanego masła wystarczy na 6-8 dań): 100 g obranej cebuli / 200 g masła / sól 

Sposób przygotowania: Masło rozpuszczamy w garnku, dodajemy posiekaną cebulę, prużymy na małym ogniu przez około 20 minut (cebula musi być bardzo miękka). Masło z cebulą miksujemy, aby uzyskać jednolitą konsystencję, doprawiamy solą i pozostawiamy do ostygnięcia. 

SandaczSandacz według Krystiana Szopki

Kruszonka z orzechów laskowych

Składniki: 150 g orzechów laskowych / 75 g wędzonego boczku, pokrojonego w cienkie plastry 

Sposób przygotowania: Orzechy prażymy i oczyszczamy z zewnętrznej skórki. Boczek układamy na kratce i pieczemy w piekarniku w temperaturze 150°C przez około 10 minut. Po wyjęciu z piekarnika boczek powinien być chrupiący jak chipsy. Osuszamy go za pomocą papierowego ręcznika. Orzechy i boczek mielimy w robocie domowym z ostrzami (około 3 minut). Powstały „piasek” wysypujemy na ręcznik papierowy, wkładamy do piekarnika i suszymy w temperaturze 50-60°C przez 3 godziny. 

Pieczone buraki z trawą żubrową

Składniki: 150 g buraków / 20 ml czerwonego wina / 20 ml octu balsamicznego / 20 ml miodu spadziowego / 6 źdźbeł trawy żubrowej / sól

Sposób przygotowania: Nieobrane buraki myjemy i pieczemy w piekarniku przez około 1,5 godziny w temperaturze 160°C. Następnie obieramy i kroimy je w dużą kostkę (to moja propozycja, forma pokrojenia jest w zasadzie dowolna). Na patelnię wylewamy miód, wino oraz ocet i doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy trawę żubrową i odparowujemy do 50% pierwotnej objętości. Dodajemy buraki, doprawiamy solą i kontynuujemy odparowywanie, aż sos delikatnie się skarmelizuje i pozostanie na brzegach buraczków. 

Purée z cieciorki i majeranku

Składniki:150 g cieciorki w puszce / gałązka świeżego majeranku / 250 ml bulionu / 50 ml śmietanki / 30 g masła 

Sposób przygotowania: Cieciorkę odcedzamy z soku, wkładamy do garnka i zalewamy bulionem. Dodajemy majeranek i odrobinę soli. Gotujemy przez 20 minut. Cedzimy, pozostawiając wywar, wyjmujemy gałązkę majeranku. Miksujemy za pomocą robota kuchennego. Dodajemy śmietankę, ciepłe masło i jeśli będzie taka potrzeba, trochę bulionu. Ucieramy do  uzyskania konsystencji  kremowego purée. Doprawiamy solą. 

Wszystkie składniki układamy na talerzu. I gotowe! 

Autor przepisu: Krystian Szopka – Executive Chef w Sheraton Poznan Hotel. Gotowaniem zajmuje się od 1998 roku. W codziennej pracy często sięga po nowinki i chętnie eksperymentuje, jednak stara się nie zapominać o tradycji, wykorzystuje i promuje lokalne, niszowe produkty.

Zobacz także

Przepis / #Artykuł

280-jpg-8855

Przepis na pyszne mazurki

Świąteczne mazurki w wersji mini – idealne dla niezdecydowanych!

Przepis / #Artykuł

classic-jpg-6403

O pieczeniu i o świętach – przepis na obłędną tartę czekoladowo-cytrusową

Lubicie czekoladę i cytrusy? Skorzystajcie z tego przepisu!

Przepis / #Artykuł

Lovelace_wt_1.jpg

Burger wegetariański

Sprawdzony przepis na pysznego burgera bez mięsa!