/hamag/assets/otwarcie-jpg-5525.jpeg

Jesień/zima 2016 na wybiegach

Po pierwsze: inspiracja!

Data publikacji: 17.10.2016
Trendy, czyli zmieniające się co kilka miesięcy tendencje w modzie, to przede wszystkim doskonałe źródło inspiracji. Inspirować, to znaczy: „natchnąć, pobudzać do działania, zwłaszcza twórczego”. Zainspiruj się i dowiedz, co łączy damską i męską garderobę.

#DlaNiej

Nie jest tajemnicą, iż od lat moda damska czerpie z mody męskiej pełnymi garściami, czego dowodem jest rosnąca z sezonu na sezon popularność damskiego garnituru (Max Mara). Pierwotnie kojarzony był tylko i wyłącznie z mężczyznami, a dzięki Coco Chanel w latach dwudziestych i później Marlenie Dietrich, wszedł do kanonu kobiecej mody. Dodatkowo w 1966 r. ciekawość męskim ubiorem podsycił legendarny le smoking autorstwa Yves’a Saint Laurenta. Zaś szczyt fascynacji tym ubiorem nastał w latach osiemdziesiątych, kiedy to garnitur na dobre zadomowił się w damskiej garderobie. Dzisiaj powraca w odświeżonej wersji – prążkowany, o luźnym kroju.

Na uwagę zasługuje również spektakularny powrót lat osiemdziesiątych (Saint Laurent). Asymetria w linii dekoltu, sukienki i bluzki na jedno ramię, mocno zaznaczona talia, watowane ramiona, power dressing (Balenciaga) – to kwintesencja stylu tej dekady. Wśród wybiegowych tendencji widać też silne nawiązania do marynarki wojennej, czego dowodem są sylwetki z kolekcji Prady, w której to modelki nosiły białe czapki majtków. Obok tak silnych nawiązań do męskiej garderoby, nie mogło zabraknąć skóry. W wersji lakierowanej pojawia się m.in. u Proenza Schoulera, czego przykładem jest dwurzędowy płaszcz z białym futrzanym kołnierzem. W opozycji do wszystkiego co mocne i kojarzone z mężczyznami, stają jedne z najbardziej kobiecych wzorów – leopardzie cętki (Dries Van Noten). Są wszędzie: na płaszczach, spodniach, koszulach, sukienkach, a nawet torebkach. Istna cętkomania.

Balenciaga

Dries Van Noten

Proenza Schouler

Na ciemną stronę mody lub, jak kto woli – „drugą stronę lustra”, przenosi nas mroczny i nieco teatralny pokaz Marca Jacobsa, gdzie wiktoriańskie motywy mieszają się ze stylem gotów. W kolekcji Jacobsa można również zaobserwować dość interesującą tendencję zakładania na wieczorowe kreacje… zimowych kurtek. Niekonwencjonalne, ale jakie praktyczne! Będąc w temacie okryć wierzchnich, nie sposób nie wspomnieć o futrach. Teraz już nie tylko kolorowych, ale też artystycznie farbowanych (Salvatore Ferragamo). Bez względu na to, czy są sztuczne czy też prawdziwe, nadal pozostają obiektem westchnień i najelegantszymi wśród okryć.

Marc Jacobs

Skoro mowa o elegancji, to niewątpliwe ekskluzywnym i lansowanym w tym sezonie materiałem jest aksamit (Valentino).Wystarczy spojrzeć na tę na pozór prostą sukienkę i od razu widać, że ten materiał broni się sam. Prosta forma i ciekawy kolor, to kwintesencja klasy jaką daje aksamit. Zgrabna sylwetka, sport, zima, stok… Idąc tą drogą skojarzeń, prędzej czy później natrafimy na roznoszące się echem pytanie: „Jak ubrać się na narty?” Z pomocą przychodzi nam Donatella Versace i jej najnowsza kolekcja, w której udowadnia, że nawet na stoku można wyglądać stylowo, a nawet awangardowo. Klucz do sukcesu: maksimum kobiecości. Przykład? Gruby wełniany sweter, skórzana mini, botki na szpilce, a w dłoni – mała torebka z futrzanym brelokiem. Można? Można!

Valentino

Reasumując, kobieta w tym sezonie, choć nosi spodnie, to nie stroni od kocich wzorów. W skórzanym płaszczu, futrze, będąc na stoku czy „w krainie czarów”, zawsze pozostaje sobą – świadomą kobietą.

#DlaNiego

W tym sezonie moda męska nie zadziwia niczym szczególnym. Jest poprawnie, choć nie zabraknie kilku ciekawych elementów, które na tle reszty istotnie się wyróżniają. W palecie kolorów przodują: róż, niebieski, czerwień, ale też bardzo modna w tym sezonie – miedź. Ten pomarańczowy odcień brązu pojawia się m.in. w kolekcji Topman Design, gdzie miedziany trzyczęściowy garnitur z watowanymi ramionami, zestawiony został z aksamitną koszulą i trampkami.

Topman Design

Wydawać by się mogło, że o kracie powiedziano już wszystko. Nic bardziej mylnego. Typowych wariantów w postaci: kraciastych koszul, płaszczy czy marynarek, jest na wybiegach mnóstwo. Na szczęście są też nieco odważniejsze i ciekawsze, jak ta u Fendi; płaszcz à la szlafrok w komplecie ze spodniami – wszystko w kratę, uzupełniono futrzanymi pantoflami. Strój do spania? Ani trochę! Tym samym mamy zapowiedź kolejnej sezonowej nowości, czyli piżamowe garnitury. Kolorowe, wzorzyste lub jednolite, eleganckie albo z przymrużeniem oka – dostępne są w kilku stylistycznych opcjach. Eleganckiej, w formie minimalistycznego zestawu noszonego z golfem i czarnym płaszczem (Valentino) lub w klimacie lat 70. z trampkami jak ten projektu Petera Dundasa dla Roberto Cavalli. W opozycji do piżam, ale jak déjà vu, powracają typowe dla tego sezonu – militaria. Ten dość wyeksploatowany temat odnaleźć można w dwóch wersjach: de Lux jak u Balmain, gdzie inspiracja jest subtelna acz widoczna, do tego w iście szlacheckim wydaniu lub klasycznej, ale nieco uwspółcześnionej (Dries Van Noten).

Dries Van Noten

Roberto Cavalli

Fendi

Budrysówka (Dior Homme), to kolejna sezonowa nowość. Z angielskiego duffel coat (nazwa pochodzi od miasta Duffel w Belgii), to wśród okryć wierzchnich, niekwestionowany faworyt. Ten krótki płaszcz wywodzący się z marynarki wojennej, charakteryzuje się dużymi naszywanymi kieszeniami, wyraźnie zaznaczonym zarówno z tyłu, jak i z przodu karczkiem, zapinany jest na drewniane (bądź plastikowe) kołki, posiada doszywany lub doczepiany na guziki kaptur. To idealny wybór na weekendowy wyjazd za miasto, a w odpowiednim towarzystwie sprawdzi się również w tzw. „casual friday”, jako niezobowiązujące odzienie.

Wielkie, grube, naturalne lub sztuczne, krótkie i długie futra, czyli najbardziej ekskluzywne z okryć, lansują w tym sezonie m.in. Domenico Dolce i Stefano Gabbana. Pokazują je dość przewrotnie, łącząc modę codzienną z wieczorową. Koszule typu Henley, dresowe spodnie, grube skarpety i wiązane botki zestawiają z obszernym, długim futrem w kolorze czekolady, a całość dopełniają kaszkietem. Swoją obecność wyraźnie zaznaczają typowe dla sezonu zimowego – pikowania. Dla wielu, to taki zimowy modokoszmar, przywodzący na myśl białego ludzika z reklamy opon. Na szczęście nie zawsze. Choć wybiegowe propozycje udowadniają, że objętość wciąż króluje, to przyjmuje bardziej wyszukane barwy np. fiolet (Raf Simons).

Raf Simons

Po krótkiej przerwie do łask wraca również metaliczność, choć to w kontekście zimy mało porywający „powrót”, nie mniej jednak mocno zauważalny. Metaliczność, noszona od stóp do głów lub jako jeden element stroju. Widoczna na stoku, nie do przegapienia na ulicy. Dowód? Look z pokazu Versace, gdzie efekt „srebrnego żołnierza” dodatkowo podbija śnieżna biel i okulary stylizowane na gogle. A na koniec coś specjalnego, taka stylowa kropka nad i, czyli aksamit. Niegdyś, używany do produkcji strojów liturgicznych, zasłon, kap, wykorzystywany do obicia mebli, aktualnie – święci triumfy jako najmodniejsza tkanina sezonu, także mody męskiej. Projektanci szyją z niej spodnie, koszule, płaszcze (Dries Van Noten), a nawet plecaki (Balmain).

Mężczyzna w tym sezonie, to taki stylowy dojrzały facet, który niczego się nie boi, ale ceni sobie konkret. Czasami lubi też poszaleć, a wtedy najmniej oczekiwane staje się realnym.

Dries Van Noten

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.